Posledné tri ročníky boli nabité kvalitou. Pozri si koho si mohol vidieť minuly rok.
Už pracujeme na nových TOP spíkroch pre rok 2018.
Rečníci a témy 2017

Peter Janota (Slížik) + Jozef Mikloš (Mufi)
Skauting bola niekedy moderná organizácia. Čo to vlastne znamená?
viac o téme…
Michaela Kučová + Zrebný & Frlajs
Uvedomujú si youtuberi, blogeri a vlogeri, že ovplyvňujú tisíce mladých ľudí. Vnímajú svoju „moc“? Využívajú…
viac o téme…
Peter Vaněk (Permi)
Skauting ako celosvetové hnutie – kam kráča, ako sa rozhoduje a prečo to niekedy bolí
viac o téme…Piatkové workshopy, diskusie a iné








Ako meniť spoločnosť (diskusia)
Dana Olah (Danda) + Marcela a Fero Balogovci ( Mery a Frank)
viac o diskusii…Sprievodný program a zážítky

Stolové a iné hry s Alexom zo Satori stage

Fons super duper namakná hra

Hudobný kvíz

Ochutnávka čajov so Zvončom

Acroyoga s Veve

Frisbee catcher a zápas s Chorchem

Filmový kvíz
Pišta Vandal
Štefan Chrappa alias Pišta Vandal je okrem svojej šou Obludárium známy aj tým, že je autorom štyroch básnických zbierok, troch detských knižiek, cestopisu a poviedok o tom, ako sa hrá pekelná muzika. Frontman heavy metalových kapiel ČAD a Vandaly, je náboženským redaktorom v Slovenskom rozhlase, vyhľadávaným moderátorom, a vedie vydavateľstvo Limerick. Na Sympóziu bude moderovať niektoré diskusie ale zároveň nám aj priblíži ako sa dá spojiť pekelná muzika s náboženským vysielaním.
Kristína Kováčiková
Na Sympóziových stageoch sa budú striedať zvučné mená aj hlavné tematické okruhy. Jedným z nich je oblasť osobného rozvoja a soft skills. Tešíme sa, že naše pozvanie prijala úspešná a vždy dobre naladená recruiterka, ktorá vedie a mentoruje tím HR konzultantov, má za sebou pôsobenie v nadnárodných spoločnostiach a jednej z najlepších online reklamných agentúr na slovenskom trhu. A predovšetkým je neoddeliteľnou súčasťou agentúry Exact Recruitment. A čo nám takáto atraktívna dáma ponúkne na Sympóziu? Kristina zapojí svoje obľúbené témy “kreativita v riadení a sebaprezentácii” a “out-of-the-box-myslenie” do špeciálne pripraveného bloku. A možno do neho zakomponuje aj svoju tajnú zbraň – čokoládu :)Pomôže nám so sebaprezentáciou, poradí ako si nastaviť svoj profesný život a následne sa odprezentovať, nech sa o vás všetci potrhajú :)
Ján Benčík
Občiansky aktivista, bloger, nositeľ ocenenia Biela vrana, Novinárskej ceny, Ceny európskeho občana…Myslíme, že tohto pána netreba viac predstavovať. A práve on bude ďalším rečníkom. O tom, čo si myslí o extrémizme, si môžete prečítať na jeho blogu a vo viacerých médiách. My pôjdeme ale trochu hlbšie pod jeho kožu. Budú nás zaujímať jeho dôvody, prečo sa vydal na takúto cestu – aká je jeho motivácia, cieľ a čo mu to dalo, alebo naopak zobralo. Takzvaný „lovec extrémistov“ príde aj k nám na Sympózium.
Peter Vaněk (Permi)
Od našich zahraničných kolegov, z českého Junáka, k nám príde človek, ktorý toho za svoj život už stihol viac než by iní stihli za tri…však posúďte sami: Viedol skautský oddiel v Plzni, roverský kmeň, venoval sa humanitárnym projektom, bol miestostarostom Junáka, členom Európskeho skautského výboru (WOSM) alebo (veľmi neúspešným) kandidátom na primátora mesta Plzeň. Zaujíma ho urbanistika, venoval sa cyklodobravnému občianskemu aktivizmu, pomáhal stavať školu v Himalájach, venoval sa otázke „apolitickosti“ / občianskej angažovanosti skautingu. Usporiadal zatiaľ najväčšie (a úspešné) miestne referendum v Česku alebo demonštráciu proti nenávisti. Na zozname škodcov národa, zostavenom českými neonacistami, (hrdo) susedí s Fedorom Gálom. Posledné tri roky strávil ako dobrovoľník vo svetovom tíme WOSM venujúcom sa otázke duchovného rozvoja/povinnosti k bohu. Je spravodajcom Junáka – českého skauta pre komunikáciu a projekty služby spoločnosti, vedie dobrovoľnícky tím Európskeho skautského tímu venujúcemu sa komunikácii o/v skautingu. Rozprávať bude o skautingu ako celosvetovom hnutí i organizácii, o tom, kam kráča a ako sa rozhoduje (a prečo to niekedy bolí). A samozrejme rád odpovie i na otázky z iných oblastí, ktoré ho bavia.
Michal Brat
Knižná šifra, knižné dilemy…úspešné a zábavné súťaže od Martinusu, za ktorých vznikom stojí aj ich marketingový manažér – Michal Brat. Práve on bude spíkrom na Sympóziu. Povie nám rady a tipy, ako efektívne a zaujímavo spropagovať neziskovú organizáciu akou je skauting. Ten, koho baví reklama a marketing, sa má určite na čo tešiť.
Klára Bernátová
Ako dobrovoľníčka dlhodobo pôsobí v mimovládnom sektore, vyše roka strávila v utečeneckých táboroch v Európe, za čo získala ocenenie Mladá osobnosť roka. V Nadácii Zastavme korupciu sa venuje projektu komunity. A práve o tom bude rozprávať aj na Sympóziu. Nadácia Zastavme korupciu hľadá komunitu bojovníkov/čiek proti korupcii. Jednu bojovníčku nám príde aj naživo ukázať a zároveň nám ponúknu možnosť pripojiť sa k boju proti korupcii.
Dobšovičovci
Skauti majú radi prírodu a často je aj ich druhým domovom. Aj Juraj a Janči boli (vlastne navždy sú ? ) skautmi. Svoju lásku k prírode si preniesli aj do pracovného života. Prevádzkujú úspešnú cestovnú kanceláriu Watching sk, ktorá sa zameriava na spoznávanie slovenskej prírody. Samozrejme k spoznávaniu prírody patrí aj jej ochrana. Ako ísť do prírody a pozorovať divoké zvieratá? Ako spraviť zaujímavý program pre deti? Na toto vám títo chalani ponúknu určite mnoho tipov.
Martin Kuruc
Sociálny pedagóg, ktorý pôsobí na Katedre pedagogiky a sociálnej pedagogiky Univerzity Komenského v Bratislave. Absolvoval dlhodobý výcvik: Skupinové formy korektívnej, poradenskej, reedukačnej a socioterapeutickej práce na Karlovej univerzite v Prahe. Pôsobil v liečebno-výchovnom sanatóriu pre deti s poruchami správania, aktuálne vedie vysokoškolské kurzy: špeciálna pedagogika detí s poruchami správania, pedagogická diagnostika, modifikácie správania, poruchy správania. Odborník na slovo vzatž, ktorý sa príde podeliť o svoje vedomosti a zážitky aj k nám na Sympózium. Ak sa stretávate vo svojich družinách, oddieloch, zboroch s problémovými deťmi, určite si nenechajte újsť Martinovu prednášku. Téma, ktorej sa bude venovať znie: Ako zistiť, aký problém má dieťa, ako následne určiť čo s tým, či to má riešiť ešte vedúci alebo posunúť riešenie problému na niekoho zodpovednejšieho.
Truc sphérique
Dúfame, že už vetci viete, kde sa bude odohrávať Sympózium 2017?! Na Stanici – Zárečie v Žiline. Ide o kultúrny uzol, za ktorého vznikom stojí občianske združenie združenie Trcu sphérique. Títo aktívni ľudia, ktorí sa nikdy nevzdávajú, zrekonštruovali starú budovu vlakovej stanice a spravili z toho mega priestor, kde sa dennodenne konajú akcie. Toto im bolo málo, a tak sa ako do ďalšieho projektu pustili do rekonštrukcie žilinskej synagógy. Aj to sa im podarilo. Myslíme si, že toto združenie môže byť inšpiráciou pre nás všetkých. Preto si radi vypočujeme priamo z ich úst, aké to je realizovať takéto obrovské projekty.
Ondrej Prostredník
Umelá inteligencia je tu a možno si si to ani nevšimol. Už to nie je len pojem zo sci-fi, ale niečo s čím sa aj ty stretávaš každý deň. Na čo sa vlastne používa? A ako ju môžeme použit na niečo dobré? Všetky tieto otázky otvorí Ondrej, ktorý je product manager v tíme CEAI, kde využívajú umelú inteligenciu na riešenie problémov v oblasti finančnej kriminality, cyber útokov, klimtických zmien a pod. Pred tým sa venoval UX a dizajnu v Lighting Beetle*.
Zuzana Števulová
Na Slovensku nemáme veľa ľudí, ktorí by dostávali ocenenia od zahraničných funkcionárov. Máme to šťastie, že s jednou takouto osobou sa stretneme na Sympóziu. Zuzana Števulová totižto získala v roku 2016 cenu za statočnosť „International Women of Courage Award“, ktorú jej udelil Minister zahraničných vecí USA John Kerry. Je právnička a riaditeľka Ligy za ľudské práva. Venuje sa utečencom, migrantom a uplatňovaniu základných ľudských práv v praxi. Vyštudovala Právnickú fakultu Trnavskej univerzity v Trnave. Píše tiež pravidelné komentáre pre denník SME. A o čom nám bude rozprávať na Sympóziu? Kde všade môžu mladí ľudia získať informácie o utečencoch, resp. ako sa môžu v súčasnej situácii vo všeobecnosti zapojiť, ako môžu situáciu ovplyvniť a ako prebieha integrácia na Slovensku.
Peter Holúbek
Na Slovensku máme vyše 7000 jaskýň. Verejnosti je prístupných iba 13 z nich. Poslaním jaskyniarov – speleológov je však objavovať a prebádavať všetky naše jaskyne. Je to dlhoročná, náročná, ale veľmi tajomná práca, kedy sa dostávate na miesta, kde nikto pred vami v živote nebol. Peter Holúbek sa jaskyniarstvu venuje už od roku 1985. Je predsedom Slovenskej speleologickej spoločnosti a členom Speleoklubu Nicolaus, pracuje v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Má za sebou výpravy do jaskýň v Číne, Rusku, Mongolsku, Anglicku, Maďarsku, Poľsku, Česku a Rakúsku. Je autorom viac ako 500 článkov a štúdií o jaskyniach. Na Sympózium nám príde priblížiť, čo jaskyniarstvo obnáša, a aké je jeho miesto v dnešnom 21. storočí.
Marián Lezo – Mafián
Tri roky sa venujem zahraničiu v Slovenskom skautingu. Popri tom fungujem v 61.zbore Modrý oblak Pezinok ako zborový vodca. Svoje pracovné chvíle trávi s angličtinou a históriou, zatiaľ čo svoje voľné chvíle rád míňa na frisbee a prírodu. Na Sympózium nám príde odprezentovať úplnú novinky zo svetového skautingu – 8. bod metódy skautskej výchovy.
Diskusia – kam ďalej po škole…
moderuje Kristína Kováčiková
Veronika Suváková – Veve
Poslaním a ambíciou Komenského inštitútu je spájať a podporovať ľudí, ktorí sa neboja pracovať na sebe, experimentovať a vo svojich študentoch postupne prebúdzať ducha slobodného myslenia a rozvíjať pocit osobnej zodpovednosti. Verím, že školstvo má ešte šancu a je len na nás, ako mu dokážeme pomôcť. Netreba sa spoliehať na druhých a vyššie mocnosti, ale ako som si povedala „Keď chcem zmeniť školstvo, musím začať od seba“ a prihlásila som sa na Komenského inštitút. Veronika, skautským menom Veve, je zo 70. zbor – Bizón víťazí.
Michal Rybár
Svet hľadá ľudí, ktorí dokážu niečo urobiť; nie ľudí, ktorí vedia vysvetliť, prečo niečo neurobili. Preto sa Michal po 9 rokoch štúdia v zahraničí vrátil na Slovensko a rozhodol sa zapojiť do projektu Teach for Slovakia. Vďaka nemu sa presťahoval na druhý koniec republiky do Košíc, kde sa snaží svojou troškou prispieť k tomu, aby všetky deti dostali plnohodnotné vzdelanie a mali šancu žiť svoj život naplno. Michal, skautským menom Rybky je členom 47. zbor skautov Bratislava-Petržalka.
Dominik Jakub
Chcem niečo urobiť a kedy, keď nie teraz. S týmto v hlave som sa po univerzite rozhodol urobiť čosi pre mesto Kežmarok a jeho obyvateľov. Tu som vyrastal a skautoval. Založil som občianske združenie Vlk, ktorý nikdy nespí s víziou aktívnej občianskej spoločnosti. Veľkým úspechom je prinesenie témy zdieľaných bicyklov na Slovensko, čo na začiatku bol neznámy pojem a po troch rokoch to chcú po celom Slovensku a mesta sa púšťajú do realizácie. Naše Žlté bicykle sa stali referenčným rámcom ako sa to dá a mesta sa na nás obracajú s prosbou o rady. Dnes mám aj firmu na vývoj webových technológií. Nexteria mi pomáha v každej tejto oblasti, dáva mi možnosti ako ich posúvať ďalej a rýchlejšie. Dominik, skautským menom DJ z 3. zboru Aničky a Bořivoja Uhrových z Kežmarku.
Roleplay Korupčníci v nás
workshop
Cítia sa korupčníci ako páni sveta, alebo v skutočnosti od strachu nemôžu spávať? Robí si štát svoju prácu nedostatočne, či naň len kladieme príliš vysoké požiadavky? Dokázal by si sa vyhnúť korupcii, alebo, ešte viac, nahlásil by si ju na polícii? A ako asi zmýšľa niekto, komu je celá politika úplne ukradnutá a nikdy nešiel voliť? Aj na tieto otázky sa spoločne pokúsime nájsť odpovede počas roleplay Korupčníci v nás, ktorú bude viesť lektorka Kaja Bernátová z Nadácie Zastavme korupciu. Prijmi pozvanie na vyskúšanie si kabátov korupčníka, politika, obete korupcie a ďalších postáv a možno zistíš, že svet naozaj nie je iba čierno-biely a že aj ty prispievaš k protikorupčnému boju bez toho, aby si o tom vedel.
Klára Bernátová
Ako dobrovoľníčka dlhodobo pôsobí v mimovládnom sektore, vyše roka strávila v utečeneckých táboroch v Európe, za čo získala ocenenie Mladá osobnosť roka. V Nadácii Zastavme korupciu sa venuje projektu komunity. A práve o tom bude rozprávať aj na Sympóziu. Nadácia Zastavme korupciu hľadá komunitu bojovníkov/čiek proti korupcii. Jednu bojovníčku nám príde aj naživo ukázať a zároveň nám ponúknu možnosť pripojiť sa k boju proti korupcii.
Hudba a gýč
diskusia
v téme by som sa rada dotkla významu kvalitnej hudby pre každého človeka, jej pozitívnych účinkov a naopak, čo spôsobuje nekvalitná hudba a gýč (sú to rôzne veci) a najmä ako sa v „ponuke“ orientovať.
Mária Dravecká
Vyštudovala VŠMU v Bratislave, odbor hra na klavíri a čembale a katolícku teológiu na UK, pracovisko Spišská Kapitula, učí hru na klavíri a náboženskú výchovu na štátnom Konzervatóriu v Košiciach, venovala sa hlavne komornej hre, niekoľko rokov učila hru na klavíri aj na PF KU v Ružomberku, vedie biblické stretnutia vo svojej farnosti a venovala sa aj prednáškovej činnosti s hudobnou a biblickou tematikou. V roku 2009 jej bola udelená Cena mesta Košice za pedagogické majstrovstvo v klavírnej hre a výchovu špičkových hudobníkov, pozoruhodnú koncertnú aktivitu a nezlomný etický a morálny postoj v období totalitného režimu.
Peter Janota (Slížik) + Jozef Mikloš (Mufi)
Vidieť Strieborného vlka naživo sa nepodarí každý deň. A na Sympóziu ich môžete vidieť rovno dvoch vedľa seba. Slížik a Mufo sa ponoria do našej histórie a skúsia nám vysvetliť, prečo bol skauting vždy moderný. Čím sa odlišoval od ostatných organizácií a čo robilo skautig skautingom. Ak vás zaujíma zaujímavý pohľad na našu históriu, určite si príďte týchto dvoch sympatických skautov vypočuť.
Uvedomujú si youtuberi, blogeri a vlogeri, že ovplyvňujú tisíce mladých ľudí. Vnímajú svoju „moc“? Využívajú ju, či pracujú s ňou s rozvahou?
moderuje Pišta Chrappa
Michaela Kučová
Kurník je ďalší ženský plátok. Každý týždeň sa formou článku posielaného ako newsletter venuje témam, ktoré riešia dnešné dievčatá a ženy, ale aj muži. Ich spracovaním sa na rozdiel od bežných magazínov pre ženy snaží prinášať úprimný a autentický obsah, ktorým chce konfrontovať zaužívané stereotypy. Soňa Hrúziková a Michaela Kučová Kurník založili, lebo im chýbal priestor, kde by feminizmus nebol nadávka a kde by si prečítali o tom, čo vo svojom živote skutočne riešia. Čo to presne znamená a ako vyzerá taký ružový feministický magazín, predstaví na Sympóziu Michaela. www.naskurnik.sk
Zrebný a Frlajs
Lukáš začal s natáčaním videí ešte na základnej škole, keď youtube ani neexistoval. Matej si pre zábavu začal vytvárať krátke skečové videá. Cesty osudu ich zviedli dokopy a založili youtube channel, kde majú vyše 100 000 subcriberov. Netočia klasický youtube obsah, ale vytvarájú krátke hrané filmy, ktoré poukazujú na náš každodenný život. Zrebný a Frlajs sa dostavia aj na Sympózium a možno ich skauti inšpirujú na nové videjko:)
3P-Pod pokrievkou programu
Program v Slovenskom skautingu. Kam pomocou neho smerujeme? Je vo všetkých tých stupňoch napredovania, odborkách či voľných programových moduloch nejaký systém? Čo je Zlatý život, Medvedí skaut a aká bude nová roverská odborka? Neváhajte využiť možnosť pozrieť pod pokrievku aktuálnej programovej ponuky i noviniek, ktoré sa ešte len pripravujú – s Gekym a Vegem.
Ján Mitrík (Gekon)
Mojím snom je, aby aj Slovenský skauting bol vnímaný ako odborník na dlhodobú výchovu mládeže nie len rodičmi, ale aj samotnými skautmi a odbornou i neodbornou verejnosťou. Má na to najlepšie predpoklady a na tomto cieli robíme s Programovou radou posledné tri roky. Kroky sú to malé a často neisté, ale smerujú k správnemu cieľu. Popritom, že som skaut som ešte kresťan, syn a lekár :)
Jakub Bežilla (Vegeta)
Miešam sa do všetkého alebo dávam všetkému tú správnu príchuť? Na to ešte nikto nenašiel uspokojivú odpoveď. Pochádzam zo 75. zboru zo Spišskej Novej Vsi. Hrdý absolvent SELŠ 2011, momentálne vodca LRŠ Equilibrium a koordinátor Rangerského kruhu Programovej rady. Skauting sa mi stal zdrojom obživy, pracujem na Ústredí ako tajomník Programovej rady. Taktiež drsný ekonóm, vášnivý mandolinista, príležitostný huslista, zlý spevák.
Ako vyrásť s Mauglím v džungli?
Mauglí sa stratil v džungli, vyrastal vo vlčej svorke. Múdry medveď Balú, ho učil zákonom džungle. Naučil sa veľa znalostí nielen od Balúho, ale aj od rôznych zvierat žungle.Vlčiacky kruh predstavuje novinku : voľný programový modul pre vĺčatá s témou knihy džungle. Prídite zažiť džunglu, aj príbeh ktorý ponúka kniha. Príďťe sa zoznámiť so slonom Hathí a jeho piatimi kamarátmi.Na záver bloku bude predstavená aj metodika ku programu pre vĺčatá a včielky : „vĺča v kocke“. Jej obsahom je symbolika, práca s príručkami, odborkami a výzvami a veľa ďalšieho.
Janka Pernecká
Vodkyňa z Bratislavy inšpirovala projektom „skauting na škole“. Organizovala viacero akcií pre vĺčatá v Bratislavskej oblasti. Spolu s tímom Céčka organizovala oblastné akcie pre stredoslovenskú a žilinskú oblasť.
Terezia Kšinantová (Terka)
Dlhoročná vodkyňa vĺčat v Trnave, ktorá svojím zanietením inšpiruje nielen počas vlčiackych kurzov. Členka tímu Návrat sa rada vracia do Zuberca na česko-slovenskú akciu. Ctí si zvyky starých materí, a preto je šikovná pri výrobe tradičnej paličkovanej čipky.
Miriama Olosová (Many)
Vĺčatá v Detve, ale aj lesná škôlka v Bystrici zažili veselý program od Many. Vyštudovaná pedagogička pracuje na svojom inštruktorskom projekte : programový modul pre predškolský skauting.
Geoffrey Cremer (Fox)
Kúsok zahraničného skautingu tu na Slovensku v Lučenci. Pôvodom belgičan obohacuje vlčiacky kruh o zahraničné skúsenosti, ale aj o pedagogický a metodický prehľad.
Zóny odvahy
workshop
Byť mladý a odvážny. Byť mladý a riskovať. Byť mladý a slobodný. Duchom i telom. Sloboda nie je samozrejmosť. Na našom workshope sa pozrieme do zón v historii, kedy študenti svojou odvahou menili chod sveta. Kde ich to takmer stálo život a ako vznikol medzinárodný Deň študenstva. A tiež čo s tým máme my, skauti.
Terézia Molnárová (Ihlička)
Srdcom východňarka zo 112.zboru Prameň Prešov. Rover samotár, rover v Roverskej putovnej patrole v rámci vysokoškolského roveringu, koordinátor roverského kruhu v Programovej rade SLSK. O roveringu sa jej už aj sníva, ale radšej ho žije a skloňuje službu na tri spôsoby.
FakeNews
inšpirácia
Nechaj sa ovplyvniť nepradivými informáciami, však svet je v nich krajší. Poďme sa spolu lepšie pozrieť na to ako fakenews vznikajú a prečo sú taký fenomén v poslednej dobe.
Richard Dvorský (Frico)
Volám sa Frico. Som z Prešporku. Študujem a lyžujem v Innsbrucku. Každý utorok mám družinovky s rakúskymi včielkami a vĺčatami. Rád organizujem Roverský Outdoorový Kurz. V skautingu posobím ako zahraničný komisár pre WOSM. A propritom rád cestujem.
Zaži živly
workshop
„Vitaj, pútnik, chceš vykročiť na cestu? Kúsok ďalej, na rázcestí, ťa čaká pár duší, ktoré by ťa rady sprevádzali. Tichom, s pokojom na dobrodružnej ceste tvojej. Kam? To je len na tebe,“ toto sú slová, ktoré prilákali nejedného pútnika vydať sa na cestu s nami. Príď si vyskúšať na vlastnej koži všetky živly, ktoré Stromorast ponúka. Okrem príjemného relaxu a zážitku sa tu dozvieš viac o našej rangerskej škole a o ľuďoch, ktorí ju tvoria.
Michaela Chrzová (Hrkalka) + Viktória Krutáková (Viki)
Skautky zo Žiliny, pre ktoré sa skauting nestal len záľubou, ale súčasťou života, ktorá ich neustále formuje a cez organizovanie skautských akcií to rady podávajú ďalej. Mohli ste ich stretnúť na radcovských kurzoch, Radcovských fórach, Stromoraste, ale najviac si skauting vychutnávajú doma v 25. zbore Vodopád a vo svojich oddieloch.
Andy Legutký
Kňaz, skaut, vášnivý paraglajdista. To je strieborný vlk Andy Legutký. Na Slovensku ho môže poznať každ rover, pretože už pravidelne niekoľko rokov prispieva svojimi zamysleniami do Média. A tentokrát sa svojimi myšlienkami a názormi podelí s nami aj na Sympóziu. Kto by mohol lepšie rozprávať o skautingu, duchovne a hodnotách, ako ten, ktorý tým žije celý svoj život.
Martina Michalková
Pes – najlepší priateľ človeka. To je jasné každému a keď uvidíte milého psíka, tak sa vám aj často zlepší nálada. To si veľmi dobre uvedomuje naša ďalšia hosťka. Martina Michalková sa aktívne venuje intervenciám s asistenciou psov (canisterapii) od roku 2005. Zameriava sa na všetky jej zložky a profesionálny výkon.
Je sociálna, špeciálna pedagogička a pedagogička voľného času. ,,Bez psa by nebola canisterapia“ a práve z tohto dôvodu sa zameriava vo veľkej miere na welfare zvierat. Svojím Snežienkám (ako prezýva svoje sučky) je vďačná za veľmi veľa a preto jej záleží na ich šťastí a pohode. Vlastní certifikát z Americkej Harcum College v oblasti Animal Assisted Therapy a ukončila kurz Pet Partners Handler for Delta Society ® Aktívne prednáša o aktivitách, terapii, edukácii, krízovej intervencii a integrácii hendikepovaných ľudí do spoločnosti prostredníctvom psov. Je tvorcom zážitkových edukačných programov pre školy/škôlky s asistenciou zvierat a organizátorka projektu: ,,Spoznávame so Snežienkami“, ktorý naberá rôzne podoby a mnoho ďalšieho. So svojím priateľom a ich psíkmi sa aktívne venujú (nielen) vysokohorskej turistike a väčšinou času trávia spoločne na horách alebo v prírode.
Ako meniť spoločnosť
diskusia
„Majú skauti meniť spoločnosť? Akú úlohu zohrávali skauti kedysi a akú dnes? O čom je rómsky skauting a čo je jeho cieľom? Možno aj takýto projekt pomaly mení spoločnosť.
Príďte na krátku diskusiu a zistite, ako Rómsky skauting funguje a čo to znamená pre ich komunitu. V závere vás budeme potrebovať na brainstorming, ako by ste projekt posunuli ďalej vy.
Je pre nás veľmi dôležité počuť vaše názory a načerpať tak novú inšpiráciu.
Príďte a meňte spoločnosť aj vy!
Dana Olah (Danda)
Bývalá vodkyňa Baktérií (dievčatá v rámci 1.zboru BABP), dnes aktívna roverka, ktorá spolu s mladšími rovermi z Jednotky opäť naštartovala projekt Rómskeho skautingu. Má 26 rokov, vyštudovaný Matfyz a okrem skautingu rada tancuje.
Marcela a Fero Balogovci (Mery a Frank)
Manželský pár, ktorý sa už vyše 7 rokov venuje rómskemu skautingu v rámci vlastnej obce. Organizujú tábory a pripravujú program na každý týždeň pre deti z osád a z ťažších sociálnych podmienok. Balogovci bývajú vo Vrahaňovciach na východnom Slovensku a ich všetky 3 deti sú aktívnymi skautmi.

Inga Rusin-Siwiak
Inga je členka európskeho náčelníctva WAGGGS, bývala zahraničná komisárka a oblastná komisárka v poľskej skautskej organizácii (ZHP) inštruktorka, učiteľka, prekladateľka…aj táto zahraničná návšteva nás poctivý svojou účasťou na Sympóziu. Všetci, ktorých zaujíma skauting na celosvetovej úrovni, by sa určite mali na Inge prísť pozrieť. Rozprávať bude totižto o WAGGGS. O čom je táto organizácia, či sa nájde v nej miesto aj pre každého z nás? Aké projekty a aktivity WAGGGS ponúka, a či sa ich môžeme aj my zúčastniť.